Meta, hangi dili konuşursa konuşsun, herhangi bir yerden herhangi birini anlamanızı istiyor

12 February 2024by yonetim0

Meta, hangi dili konuşursa konuşsun, herhangi bir yerden herhangi birini anlamanızı istiyor. Bunu başarmak için şirket, öncelikle konuşulan diller de dahil olmak üzere herhangi bir dili başka herhangi bir dile çevirebilen evrensel, anlık bir konuşma çevirmeni oluşturmayı hedefliyor.

Mark Zuckerberg Çarşamba günü yapay zeka odaklı bir etkinlikte bu hedefi açıkladı ve bunu dünyayı kapsayan bir metaverse doğru atılmış önemli bir adım olarak nitelendirdi. “Herhangi bir dilde herhangi biriyle iletişim kurma becerisi – bu, insanların sonsuza dek hayalini kurduğu bir süper güç ve yapay zeka bunu yaşamlarımız boyunca sağlayacak.”

Meta’nın iddialı evrensel çeviri projesi, şirketin metaverse yönelik çeviri yeteneklerini geliştirmeye yönelik daha geniş bir çabanın parçası. Zuckerberg, “Bu, insanlar sanal dünyalar arasında ışınlanmaya ve farklı geçmişlerden gelen insanlarla bir şeyler deneyimlemeye başladığında özellikle önemli olacak” dedi.

Bu çabaların bir parçası olarak Meta’nın yapay zeka araştırmacıları, Uganda’da tahminen 2 milyon kişi tarafından konuşulan bir dil olan Luganta gibi dilleri daha kolay anlamak için mevcut makine çeviri modellerinden daha az eğitim verisiyle yeni diller öğrenebilmesi beklenen “No Language Left Behind” adlı bir yapay zeka modeli oluşturmaya başladı.

Daha da ileri gidilerek, şirketin “Evrensel Konuşma Tercümanı “nın konuşmayı önce yazıya dökmeden doğrudan konuşmaya çevirebilmesi bekleniyor.

Zuckerberg ve Meta’nın yapay zeka araştırmacıları Çarşamba günkü etkinlikte ayrıca şirketin metaverse atılımını desteklemeyi amaçlayan ve insanların yapay zeka asistanlarının yardımıyla daha kolay sanal dünyalar yaratmalarına yardımcı olacak algoritmalar da dahil olmak üzere bir dizi başka yapay zeka girişimini duyurmak için de kullandılar. Bu amaçla Meta’nın araştırmacıları, Zuckerberg’in VR avatarının sadece birkaç sözlü komutla palmiye ağaçları ve piknik masasıyla tamamlanmış bir plaj sahnesi yaratmasını sağlayan kısa bir klipte gösterdiği bir “Builder Bot” inşa etti.

Zuckerberg, “Bu teknolojiyi daha da ilerlettikçe, sadece sesinizle keşfetmek ve deneyimlerinizi başkalarıyla paylaşmak için incelikli dünyalar yaratabileceksiniz” dedi.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *